دکتر مرتضی رضیعی

متخصص پوست و مو


توجه ، توجه

سایت همکاران

بیماریهای شایع پوستی

تماس با ما

گیاهان دارویی

شیرین بیان

شیرین بیان از جمله گیاهان دارویی خودروست و کمتر مورد کشت و کار قرار میگیرد قسمت مورد استفادهٔ شیرین بیان ساقههای زیرزمینی و ریشههای گیاه است که دارای ترکیبات مختلفی است. مهمترین ماده اصلی که موجب شیرینی شیرین بیان است، ترکیب موجود در ریشههای گیاه به نام اسید گلیسریزیک است که پنجاه برابر از شکر شیرینتر است و مقدار آن با توجه به شرایط محیطی و گونه گیاه بین ۵ تا ۲۰ درصد است. طب سنتی از این گیاه برای درمان اسپاسم عضلات و تورم، برونشیت، روماتیسم و ورم مفاصل استفاده میشود.

امروزه نیز عصارهٔ شیرین بیان یکی از اجزاء ترکیبی شربت سرفه به شمار میرود. این ماده به شکل طبیعیاش، در درمان زخمهای دهان و دستگاه گوارشی مفید است. شیرین بیان همچنین مدر (ادرارآور) و ملیّن است و . مهمترین خاصیت شیرین بیان، تاثیر بر دستگاه گوارش است. این گیاه درمانکننده ورم و زخم معده و اثنیعشر است و بر روی سرطان معده تأثیر مطلوب دارد. همچنین برای درمان سوءهاضمه و از بین بردن نفخ شکم مفید است.

مصرف بسیار بالای شیرین بیان ممکن است به بروز حالاتی خطرناک نظیر فشارخون و حتی سکتهٔ قلبی منجر شود. برخی از افراد با مصرف زیاد شیرینبیان دچار درد عضله و عدهای دیگر با کرخت شدن دست و پا مواجه میشوند.

مصرف زیاد این ماده سبب افزایش وزن نیز میشود.

در صورت بالا بودن فشار خون یا ناراحتی کلیه، قلب یا کبد باید از مصرف شیرین بیان پرهیز کرد.

مصرف این گیاه و فرآوردههای آن برای زنانی که در دوران بارداری یا شیردهیاند، منع شدهاست.

عصاره شیرین بیان دارای ترکیباتی است که باعث کاهش التهاب یا قرمزی و خشکی و مهمتر باعث شفاف شدن پوست میشود از این رو در طی سالیان اخیر از عصاره شیرین بیان در فراوره های بهداشتی و ارایشی بصورت کرم و پماد بسیار استفاده شده چرا که مشخص شده ماده ای به نام گلابریدیدن در عصاره شیرین بیان باعث کاهش ملانوژ نز (رنگ دانه سازی ) سلول های ملانوسیت پوست میشود و بدون انکه در دراز مدت اثار سوئی داشته باشد باعث شفاف شدن پوست میشود . البته برای شفاف کردن پوست نمیتوان از روش های سنتی تهیه و استفاده شیرین بیان استفاده کرد همانطور که توضیح داده شد تنها روش استفاده ان به صورت کرم است که باید از داروخانه ها خریداری کرد و هنوز هیچ شرکت ایرانی کرم حاوی شیرین بیان را تولید نکرده ولی محصولات خارجی ان در داروخانه ها موجود است

.


آدرس مطب : تهران ، شهرک ژاندارمری ، بر بلوار مرزداران ، بین خیابان ایثار و شهید آریافر ، پلاک 122 ، طبقه اول
تلفن : 44201694 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

yas [ 1390-12-25 ]
خيلي خوبه

zahrasoltani [ 1390-11-21 ]
با عرض سلام و خسته نباشید قسمت مربوط به اثر شیرین بیان روی فشار خون در یک نوشته دیگری از پزشکان بر عکس بیان شده.

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تزریق بوتاکس ، دیسپورتجوان سازی پوست صورت با لیصفحه اصلیسوالات پزشکیافتتاح مرکز لیزر گیشا ، اپیامهای کاربرانافتتاح مرکز جدید لیزر قبسایتهای دیگراطلاع رسانی در مورد افتتبیوگرافیلیزز موههای زائدمیکرودرم ابرژنمزوتراپیگیاهان داروییپرکردن خط خنده و چین عمیقافتتاح مرکز جدید لیزر در بیماریهای شایع پوستیتماس باماترمیم ناصافی و جوشگاه صو