دکتر مرتضی رضیعی

متخصص پوست و مو


توجه ، توجه

سایت همکاران

بیماریهای شایع پوستی

تماس با ما

گیاهان دارویی

اثرات درمانی و فوائد گیاه الوئه ورا یا صبز زرد بر التهابات و حساسیت های پوستی

اثر درمانی ژل الوئه ورا یا صبز زرد در بهبودی روند التهاباها و زخم های سطحی پوست

ژل خوراكی آلوئه ورا شامل بیش از ۷۵ مواد مغذی از لحاظ غذایی و ۲۰۰ تركیب فعال ، ۲۰ نوع ماده معدنی ، ۱۸ آمینو اسید و ۱۲ نوع ویتامین است. این ژل بی نهایت مطبوع است.
ژل Aloeحاوی گلیكوپروتئین است كه از تورم و درد جلوگیری و روند بهبود را تسریع می كند و همچنین حاوی پلی ساكارید است كه رشد و ترمیم پوست را تحریك می كند.

در منابع دارویی فهرست مصارف آلوئه ورا تقریباً به اندازه فهرست مواد تشكیل دهنده آن طویل است.از بارزترین خواص آلوئه ورا جلوگیری از ضایعات پوستی و ترمیم آنها است .
ژل گیاه صبر زرد بصورت موضعی برای درمان سوختگیهای خفیف ، آفتاب سوختگی ، بریدگی ها ، آكنه و التهاب مخاط دهان كاربرد دارد. به عنوان مثال بسیاری از پزشکان بعد از لایه برداری و پاکسازی و حتی لیزر پوست ژل ها یا کرم های ترمیم کننده حاوی الوئه ورا را برای ترمیم هر چه سریعتر پوست تجویز میکنند .

كاربرد موضعی الوژل Aloe برای استعمال خارجی ماده بی خطری است ، اما در موارد نادری سبب واكنش آلرژیك میشود. اگر پوست شما تحریك می شود مصرف آنرا ادامه ندهید.حتی در بعضی از افراد ژل خالص ان باعث تشدید خشکی پوست میشود که در این صورت مثلا برای اگزما و التهابات پوستی که با خشکی پوست همراه است بهتر است از کرم الوئه ورا استفاده شود که باعث برطرف خشکی و کاهش قرمزی و خارش پوست شود

ژل الوئه ورا برای درمان زخمهای عمیق مؤثر نیست در ضمن مصرف ان روی زخمهای جراحی مجاز نیست زیرا بهبود زخمها را به تاخیر میاندازد.
به منظور استفاده از ژل Aloe ، برگ آنرا به صورت طولی برش دهید و ژل داخل آنرا خارج سازید. سپس آنرا به صورت آزاد روی قسمت آسیب دیده بمالید. البته بعضی از افراد به ژل خالص ان حساس هستند و دچار خشکی و خارش پوست میشوند که در اینصورت موضع را سریع با اب خالی بشوئید البته ژل و یا کرم های الوئه ورا هم اکنون بصورت خالص یا بصورت ترکیبی از بعضی کرم ها در دارخانه ها تولید شرکت های داخلی و یا خارجی در دارخانه ها موجود است ولی قیمت ان بخصوص موارد خالض ان که حاوی بالای 50 درصد غلظت الوئه ورا است نسبتا گران است لذا کسانی که حساسیت پوستی به ژل طبیعی ان ندارند میتوانند برگه الوئه ورا را از عطاری ها به قیمت کم و با کیفیت بالا ( به خاطر خالص و تازه و طبیعی بودن ) تهیه و استفاده کنند ،

البته در عطاری ها هم متاسفانه گاها نوعمتفرقه و غیرمرغوب برگه الئه ورارا میفروشند برای تشخیص نوع اصلی از غیر اصلی به رنگ برگه ان دقت کنید در نوع اصلی رنگ برگه ان یکرنگ سبزکم رنگ است که در ان رگههای کوچک کم رنگی دیده میشود وقتی برگه ان برش زده میشود یک ژل شفاف بی رنگ از ان خارج میشود و مالیدن این ژل روی پوست اثر مرطوب کنندگی دارد ولی در نوعغیر مرغوب رنگ برگه ان سبز پررنگ است و رگه های کوچک بی رنگ درروی ان دیده نمیشود ومالیدن ژلداخل ان روی پوست نه تنها پوست را مرطوب نمی کند بلکهپوست را خشک میکند و برای کسانیکه اگزما و خشکی پوست دارندباعث بدتر شدن اگزما میشود واصولا اثرات درمانی نوع اصلی الوئه ورا را ندارند. در نوع اصلی الوئه ورا را در اب و هوای گرم و بسیار افتابی کشت میدهند ، اغلب الوئه ورا تقلی انهایی هستند که در گل خانه کشت داده شدند و معمولا برگه های ان کوچک تر و باریک تر است و رنگ برگه ان هم سبز تیره است. متاسفانه به علت خواص بسیار زیاد این گیاه ( البته نوع اصلی ) خیلی ها بفکر سود جویی افتادند و در گل خانه ها این گیاه را پرورش میدهند و به جای نوع اصلب با قیمت بالا میفروشند . واقعا الوئه ورا همانند عسل شفا بخش است و در طب قدیم که داروهای شیمیایی جدید وجود نداشت بسیاری از بیماران را با عسل ، الوئه ورا ، سیر وو....درمان میکردند .

در هر حال کسانیکه به ژل طبیعی ( نوع مرغوب ان ) حساسیت دارند ( قرمزی یا خارش ویا خشکی پوست ) میتوانند کرم های الوئه ورا را از داروخانه ها تهیه کنند که البته کرم های که ماده اصلی ان الوئه ورا باشد و غلظت الوئه ورا ان هم زیاد باشد اکنون فقط کرم های خارجی چنین مشخصاتی را دارند . در صورتیکه دچار قرمزی یا خارش یا خشکی پوست دارید میتوانید روزی دوبار از کرم الوئه ورا استفاده کنید و البته پزشکان بعد از لایه برداری پوست مثل پیلینگ یا میکرودرم ویا لیزر ژل الوئه ورا را تجویز و توصیه میکنند چون باعث ترمیم سریعتر پوست میشودنتیجه اینکه کرم الوئه ورا اثر ضد خشکی بیشتری دارد و ژل ان اثر ترمیم کننده بیشتری دارد

برای اشنایی کامل در مورد گیاه الوئه ورا بر روی لینک زیر کلیک کنید

http://www.drrazi.ir/index.php?ToDo=ShowArticles&AID=3804


آدرس مطب : تهران ، شهرک ژاندارمری ، بر بلوار مرزداران ، بین خیابان ایثار و شهید آریافر ، پلاک 122 ، طبقه اول
تلفن : 44201694 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
لیزز موههای زائدمیکرودرم ابرژنمزوتراپیگیاهان داروییپرکردن خط خنده و چین عمیقافتتاح مرکز جدید لیزر در بیماریهای شایع پوستیتماس باماترمیم ناصافی و جوشگاه صوتزریق بوتاکس ، دیسپورتجوان سازی پوست صورت با لیصفحه اصلیسوالات پزشکیافتتاح مرکز لیزر گیشا ، اپیامهای کاربرانافتتاح مرکز جدید لیزر قبسایتهای دیگراطلاع رسانی در مورد افتتبیوگرافی